باغ سرای سالاریه

باغ سرای سالاریه با الهام گرفتن از ساختار باشکوه و اصول معماری “باغ ایرانی” طراحی شده است. این بنا، همانند تمامی نمونه های عالی فردوس­ های ایرانی، در مسیر آب قرار دارد. با دیوارهای بلند محصور است و از کوشک تابستانی و استخر بهره می برد. به علاوه، محوری در میانه ی باغ تعبیه شده که به موازات طول باغ امتداد پیدا می کنند و از این حیث تداعی گر ساختار و انسجام پردیس های باستانی ایران زمین است. با این وجود، مهندسان گروه سَرا در تاریخ و سُنت متوقف نشده اند و مؤلفه هایی در طراحی این باغ سه هزار متری لحاظ کرده اند که منعکس کننده ی نیاز های انسان مدرن و البته سلیقه ی کارفرمای آن است.

از شاخص ترین این مولفه ها می توان به قرارگیری منظم درختان و گیاهان باغ، به کارگیری سیستم آبیاری مکانیزه و آبنمای موزیکال، احداث زمین چمن بازی، رینگ دوچرخه سواری، کوشک تنور و عمارت سرایداری با امکانات مدرن اشاره کرد.

شایان ذکر است که در طراحی و ساخت این باغ سرا ملاحظات اقلیمی در سرلوحه ی کار قرار داشته اند، ملاحظاتی که در استفاده از گیاهان همساز با بوم، بهره گیری از مصالح مناسب اقلیم، کنترل تابش آفتاب و بهره گیری از بادگیر جهت ایجاد تهویه ی طبیعی متجلی است. دیگر نکته ی بارز در طراحی این عمارت تجهیز بادگیر با سامانه هوشمند برودت تبخیری و تجهیزات کنترل کننده ی الکترونیکی است که ماحصل تحقیقات مهندسان گروه سرا در زمینه ی شبیه سازی CFD  و تحلیل حرارتی است.

توضیحات پروژه

  • کارفرما جناب آقای سالاری
  • موقعیت پروژه کاریزلند، یزد
  • وضعیت پروژه در حال ساخت
  • نام پروژه باغ سرای سالاریه
  • سبک معماری سنتی
  • طراحی برج سازان پارسیان

گالری پروژه/نمای خارجی

گالری پروژه/نمای داخلی

گالری پروژه/ مراحل ساخت

Works with AZEXO page builder